20-05-2025 JOURE – Wolven in Nederland eten vooral wilde hoefdieren zoals reeën, wilde zwijnen en edelherten. In gebieden waar deze dieren minder beschikbaar zijn, zoals in Drenthe, voeden wolven zich ook met in het wild levende runderen die worden ingezet voor natuurbeheer. Dat blijkt uit een onderzoek naar de ontlasting van de wolven in Nederland, uitgevoerd door het Centrum voor Milieuwetenschappen van de Universiteit Leiden, Stichting Leo, Universiteit Antwerpen en de Zoogdiervereniging.
De onderzoekers brachten het voedingspatroon van wolven in 2023 gedetailleerd in kaart door onderzoek van 735 uitwerpselen van wolven. Uit de resultaten blijkt dat op de Veluwe, wilde zwijnen, reeën en edelherten de voornaamste prooidieren zijn. In Drenthe, waar vrijwel alleen reeën in het wild voorkomen, voeden wolven zich naast reeën ook met runderen die ingezet worden voor natuurbeheer en met schapen.
De wetenschappers combineerden DNA-analyses met microscopisch onderzoek van haren, botresten en andere prooiresten die gevonden werden in de wolvenuitwerpselen. Het blijkt dat het voedingspatroon van wolven sterk varieert per regio, maar ook per seizoen. In de periode van april tot juni, wanneer zowel wolven als hoefdieren hun jongen krijgen, neemt bijvoorbeeld de consumptie van jonge wilde zwijnen en hertenkalveren toe. Regionale verschillen waren ook te zien in het aandeel schaap in het dieet, bij de Veluwse wolventerritoria gaat het om 5% van het dieet, en in Drenthe om 10%.
Een opvallende bevinding is het relatief hoge aandeel runderen in het dieet van wolven in Drenthe. In deze regio zijn minder wilde hoefdieren beschikbaar. In Drenthe geldt een nulstandbeleid voor edelhert, damhert en wild zwijn, wat betekent dat deze dieren daar niet of nauwelijks voorkomen. Het onderzoek wijst erop dat veel van de gegeten runderen afkomstig zijn uit kuddes die worden ingezet voor natuurbeheer, zoals Galloway- en Sayaguesa-runderen. Uit de wolvenontlasting is niet af te lezen of de wolven deze dieren zelf doden of zich voeden met karkassen van natuurlijk gestorven dieren.
Het onderzoek naar het voedingspatroon van de wolven in Nederland is een langdurige studie die in ieder geval loopt tot en met 2025. De wetenschappelijke bevindingen kunnen bijdragen aan het maatschappelijk debat, maar ook aan de onderbouwing van een beter beleid voor wolven in Nederland. Er is nu voor het eerst objectieve informatie over het wolvendieet in Nederland.